دوشنبه 8 تیر‌ماه سال 1388

طلاق عاطفی، موذی‌ترین طلاق‌‌

‌بسیاری از زوج‌ها با هم زندگی می‌کنند ولی از درون هم خبر ندارند ،در واقع قطع روابط عاطفی و عشقی که به تدریح بین زوجین صورت می گیرد...

من هرگز نفهمیدم که چرا والدینم از هم جدا شدند البته الان دیگر این مسئله برای من مهم نیست، با این موضوع کنار آمده‌ام ولی همیشه این سؤال برایم وجود داشته که چرا آنها که برای با هم بودن خودشان دلیل محکمی نداشتند من را به این دنیا دعوت کردند.

ازدواج امری مقدس در اسلام است و برای انجام آن تأکیدات بسیار شده است،‌ زوج‌های جوان علاوه بر اینکه برا ی انتخاب همسر دارای مشکلات فراوانی هستند با مشکلات مالی و اقتصادی زیادی هم برای برگزاری مراسم عروسی مواجهند تا خاطره یک شب به یادماندنی را در دفتر تاریخ زندگیشان ثبت کنند.

البته گفتنی است که همیشه هم لحظات بر وفق مراد این افراد نیست ، چرا که بعد از گذشتن از مشکلات برای رسیدن به آرامش ودرست لحظه‌ای ‌ای که زوج جوان احساس می کند خوشبخت‌ترین زوج دنیا ،‌ با آنچه که در واقعیت می بیند کاملاً متفاوت است.

برای از بین رفتن خیلی از سوء تفاهمات زندگی خیلی از زوج‌های جوان غرور خود را زیر پا می‌گذرند و در مقابل همسرشان گذشت می‌کنند که البته این کار در همه مراحل و برای مقابله با همه مشکلات کارساز نیست.

از این‌جاست که مشاجره‌ها و بحث ها آغاز می‌شود و تازه متأهلین تلاش می‌کنند جو را بهتر کنند و گاهی هم از والدین و یا دوستان کمک می‌گیرند.

در بسیاری از موارد اگر میانجی‌گری توسط شخصی صورت گیرد که با عدالت بین زوج جوان رفتار کند ممکن است خیلی از مسائل حل شود ولی نکته اینجاست که طرفین برای خود افرادی را به عنوان واسطه قرار می‌دهند که حرف و سخن او را به طور منطقی برای دیگری بیان کند.

جوانان در شرف ازدواج، زمانی که باید با عقل و استدلال دست به انتخاب بزنند و همسری را انتخاب کنند که بتوانند با وی یک عمر را در آرامش زندگی کنند، فقط به شباهت‌های ظاهری توجه کرده و چون در این دوران احساسات بر منطق تقریباً حاکم است فرد بدرستی نمی‌تواند تصمیم بگیرد و با وجود عدم سنخیت در بسیاری از موارد خیلی از مسائل و مشکلات را جدی نگرفته و حل بسیاری از مشکلات را به بعد از ازدواج موکول میکند، درحالی که بعد از ازدواج ممکن است راه حل ها به مشاجره ‌های طولانی تبدیل شود.

واگذاری مشکلات به گذر زمان شاید در بسیاری از موارد با نتیجه همراه باشد ولی همیشه هم نباید با بی‌اهمیت جلوه دادن مسئله‌ای حل آن را به گذشت زمان موکول کرد.

درست است که آمارها عدم تفاهم بین زوجین،‌ فقر و بیکاری را از مهمترین عوامل طلاق‌ بیان کرده است ولی قطع روابطه عاطفی و در واقع طلاق عاطفی که در خیلی از خانواده‌ها وجود دارد را نباید دست کم گرفت.

بسیاری از زوج‌ها با هم زندگی می‌کنند ولی از درون هم خبر ندارند ،در واقع قطع روابط عاطفی و عشقی که به تدریح بین زوجین صورت می گیرد می‌تواند از عوامل پنهان و ناگفته بسیاری از زوجها برای درخواست طلاق‌ها باشد.

از بین رفتن بسیاری از ارزش‌ها در خانواده‌ها از جمله احترام به یکدیگر به خصوص برای زوجین در مقابل فرزندان از عوامل مهم تنش در خانواده است که ‌می‌تواند به مشاجره‌های طولانی و طلاق تبدیل شود.

محمد حسین پناهی مدیرگروه مطالعات زنان دانشگاه علامه طباطبایی :

" طلاق های روانی "
در این نوع طلاق زن و شوهر با هم زندگی می‌کنند ولی نسبت به هم هیچگونه تعهد و مسئولیتی ندارند،‌ بسیاری از زنان با شوهران خود به گونه‌ای زندگی می‌کنند که گویی هیچ مشکلی با هم ندارند ولی در واقع رشته عاطفی بین این دو نیست که آنها را به هم وصل کند.

دختر جوان 24 ساله‌ای که طلاق گرفته بود، ‌در این‌باره می‌گوید همیشه از طلاق وحشت داشتم،‌ وقتی که ازدواج کردم و به خانه خودم رفتم هرگز به این فکر نمی‌کردم که روزی طلاق خواهم گرفت اما خیلی زود زندگی مشترک ما به پایان رسید و از همسر جدا شدم،‌خودم دلیل این جدایی را از بین رفتن عواطف و علایق در طول 2 سال زندگی مشترک می‌دانم.

* آمار طلاق در 9 ماه اول سال

بر اساس گزارش سازمان ثبت احوال در نه ماه اول امسال 81033 مورد طلاق و در همین زمان 712488 مورد ازدواج گزارش شده است.

برخی از روانشناسان بر عقیده استوارند که اکثر زنان ایرانی به خصوص در شهرها و روستاهای کوچک با شرایط سخت بسیار سازگار بوده و با حداقل امکانات در کنار فرزندانشان زندگی می‌کنند و کوچکترین اعتراضی هم ندارند ،‌ولی بر طبق آمارها در نه ماه اول سال در استانی مثل کهکیلویه و بویراحمد480 مورد ،شهرستان قم که شهری مذهبی است 1420 مورد و در ‌ سیستان و بلوچستان 929 مورد طلاق گزارش شده است ،‌این آمارها نشان می‌دهد که طلاق به صورت امری عادی در همه قومیت‌ها نفوذ کرده است.

*فرزندان بیشترین آسیب را در طلاق ‌می‌بینند

وقتی طلاقی صورت می‌گیرد بیشترین آسیب به فزندان وارد می‌شود‌،‌ امیرحسین _ ع 24 ساله که والدینش در سن 10 سالگی وی از هم جدا شده‌اند در این باره می‌گوید: من هرگز نفهمیدم که چرا والدینم از هم جدا شدند البته الان دیگراین مسئله برایم مهم نیست و با آن کنار آمده‌ام ولی همیشه این سؤال برایم وجود داشته که چرا آنها که هنوز برای با هم بودن خودشان دلیل محکمی نداشتند من را به این دنیا آوردند.

وی که مشکلات بسیاری برای بزرگ شدن و به دانشگاه رفتن خود داشته است،‌ اضافه کرد: اگر والدین من از هم جدا نبودند عقده خیلی از مسائل همیشه همراهم نبود و در انتخاب شغل ‌،همسر و رشته تحصیلی اینقدر دچار مشکل و نگرانی از آینده‌ام نبودم.

*زنان ایرانی همچنان بر تعهدات خود پایدارند

تعهد به زندگی نه تنها برای خیلی از زنان نسل امروز جامعه ما که برای خیلی از زنان قدیمی‌تر هم دارای قداست و ارزش بوده،‌همچنان دارای قداست است و به هیچ طریقی حاضر نیستند کانون خانواده را رها کنند.

بسیاری از زنان بعد از طلاق با مشکلات اقتصادی و مالی دست به گریبانند و خود به عنوان زنان سرپرست خانوار و به لحاظ داشتن عواطف شدید به خصوص برای فرزندانشان حتی بعد از طلاق هم ازدواج نمی‌کنند و سختی های یک زندگی را به تنهایی به دوش می‌شکند.
میترا _ح که به تازگی ازدواج کرده است در این باره می‌گوید: اگر همسرم خلاف تعهدات اخلاقی‌اش‌ عمل کند، شاید از وی جدا شوم ولی هرگز مسائل مالی و اقتصادی سخت نمی ‌تواند محبت وی رانسبت به من کم کند.

*قوانین جدید از رشد طلاق جلوگیری نمی‌کند

بنابر قوانین حقوقی سال 1353 مرد می‌تواند زن خود را طلاق دهد و اگر بخواهد مجددًا هم ازدواج کند در صورتی که زن دارد رضایت همسر اول خود را جلب کند.
در صورتیکه در بند 23 "لایحه حمایت از خانواده " برای حمایت از خانواده باید کاربرد داشته باشد،‌ این قانون حذف شده است و مرد می‌تواند بدون رضایت همسر اول ازدواج مجدد داشته باشد.
"عندالاستطاعه کردن مهریه " در مقابل " عندالمطالبه بودن "
عندالاستطاعه کردن مهریه از لحاظ قانونی معتبر نیست و جاری کردن چنین طرح‌های هیچ نقشی در جلوگیری از روند طلاق نخواهد داشت.

* حفظ قداست ازدواج مهم است نه ایجاد راه برای ازدواج‌های مجدد
در ازدواج آنچه مهم است فهمیدن حرف طرف مقابل برای رسیدن به ابعاد مشترک زندگی است،‌ در امر ازدواج انتخاب درست بسیار مهم است، چراکه تا قبل از اینکه آشیانه‌ای ساخته شود باید به فکر این بود که آیا این آشیانه متناسب با طوفان‌های سخت زندگی ساخته شده است، ‌پس نباید خیلی احساسی و سطحی انتخاب کنیم.
با توجه به اینکه شرایط بعد از طلاق به خصوص برای زنان بسیار بدتر و خطرناکتر از مردان است؛ مسئولین به جای اینکه به فکر چاره‌ای برای پایدارتر کردن زندگی جوان‌ها داشته باشند با صدور طرح‌ها و قوانین جدید جو جاکم در جامعه را تنش‌زا می‌کنند.

بیشتر بودن آثار مخرب طلاق بر فرزندان دختر

طلاق همیشه آخرین راه است اما متأسفانه خانواده‌ها در حال حاضر طلاق را به عنوان اولین راه انتخاب می‌کنند اما باید بدانند که پشت پرده طلاق سراب است.
مشکلات اقتصادی، اعتیاد، تضاد‌های فرهنگی و حقوقی، ازدواج مجدد مرد‌ها، خیانت و دخالت اطرافیان از عوامل طلاق در خانوادهاست.
وی مشکلات بعد از طلاق را برای زنان بیشتر از مردان دانست و بیان داشت: مسائل روحی و روانی و مشکلات اجتماعی از آثار بعد از طلاق است.
نگاه جامعه به زنان مطلقه نگاه مناسبی نیست، بچه‌ها در پی طلاق پدر و مادر خود روحیه خجالتی پیدا کرده و پرخاشگر می‌شوند.
افسردگی، مختل شدن روابط اجتماعی و داشتن روحیه عصبی از دیگر آثار طلاق در زنان است.
با گسست خانواده‌ها، ناهنجاری‌های اجتماعی نیز افزایش می‌یابد و زمانی که هسته اصلی جامعه که خانواده‌ است، متلاشی شود مسلماً در جامعه نیز تاثیر زیادی خواهد گذاشت.
فرزندان دختر به دلیل اینکه باید در آینده مورد انتخاب قرار گیرند و با معیار‌های خاصی پذیرفته شوند، آثار طلاق بیشتر روی آنها تاثیر می‌گذارد.
بهتر است دختران و پسران قبل از ازدواج بیشتر با رفتار‌های یکدیگر آشنا شوند و از مشاوران مجرب استفاده کنند.

طلاق زنان را در هم می‌شکند

بررسی‌ها نشان داده که زنانی که متارکه می‌کنند، تا 2 سال از هم‌سن‌وسال‌های‌شان پیرتر به نظر می‌رسند

فرنوش صفوی‌فر:

تا به حال به اثار و عوارض روانی و اجتماعی طلاق، به ویژه در زنان، بسیار پرداخته شده، اما این بار محققان جراحی پلاستیک، روی پوست این زنان بررسی کردند و دریافتند زنانی که از همسرشان جدا می‌شوند، تا 2 سال پیرتر از هم‌سن‌وسال‌های‌شان به نظر می‌رسند.

محققان در دانشگاه
Case Western Reserve،186 دوقلوی همسان را به عنوان نمونه انتخاب کردند و از آنها در مورد سوابق پزشکی، عادت‌های روزمره و همچنین وضعیت خانوادگی‌شان سوال کردند. سپس تصویر همه آنها را به افرادی دادند که از این سوابق خبر نداشتند و از آنها خواستند از روی ظاهر تصویر این افراد سن آنها را حدس بزنند.

وقتی زنانی که طلاق گرفته بودند با خواهر دوقلوی‌شان که هیچ‌گاه ازدواج نکرده بود، یا ازدواج بادوامی داشت یا حتی همسرش فوت کرده بود، مقایسه شدند، مشخص شد که زنان مطلقه تا 2 سال پیرتر به نظر می‌رسند. این نتایج در شماره اخیر نشریه جراحی ترمیمی و پلاستیک، منتشر شده است.

عوامل زیادی به عنوان عامل پیری زودرس پوست معرفی شده‌اند که استرس‌های گوناگون، به ویژه استرس‌های مزمن، یکی از مهم‌ترین آنهاست. متخصصان پوست، عواملی همچون مواجهه بیش از حد با نور افتاب را هم به عنوان یکی از شایع‌ترین این عوامل مطرح می‌کنند. (پرتوهای فرابنفش نور خورشید سبب پیری زودرس پوست می‌شود) مواجهه با سموم موجود در دود سیگار، هم برای خود فرد سیگاری و هم برای اطرافیان او، می‌تواند باعث چروکیده شدن پوست صورت شود و فرد را پیرتر از آن چه که هست، نشان دهد. مصرف الکل و نیز برخی داروها، از جمله داروهای ضدافسردگی هم دراین مورد موثرند.

متخصصان زیبایی معتقدند کم کردن وزن، با سرعت بالا هم می‌تواند اثر نامطلوبی روی سلامت و زیبایی پوست بگذارد؛ چنان که اندکی چاقی صورت، به خصوص در ناحیه گونه‌ها، می‌تواند فرد را جوان‌تر و شاداب‌تر نشان دهد. (در نوعی بازسازی گونه‌ها، از افزودن چربی به زیر پوست این ناحیه، استفاده می‌شود.)

مطالعات همچنین نشان داده است که افراد با پوست روشن، بیشتر از سایرین در معرض عوامل پیرکننده پوست هستند و باید مراقبت بیشتری از پوست خود، در برابر این عوامل، به خرج دهند. (عدم مواجهه با نور آفتاب، استفاده از کرم‌های ضدآفتاب، دوری از دود سیگار و سایر عوامل) حتی خود پوست روشن می‌تواند عاملی باشد که چروک‌های ریز صورت بیشتر به نظر ایند و فرد مسن‌تر نشان داده شود؛ چنان که مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه گوتینگن انجام شد و اکتبر سال 2006 در نشریه تکامل و رفتار بشر چاپ شد، نشان می‌دهد که افراد با پوست روشن، به طور متوسط 10 تا 12 سال مسن‌تر از هم‌سن‌وسال‌های خود به نظر می‌رسند.

نکته جالب توجه که از برخی تحقیقات انجام‌شده در این زمینه برمی‌آید آن که، این عوامل به خصوص در سنینی که انتظار نداریم پوست چروکیده شود، بیشترین تاثیر خود را بر آن به جا می‌گذارند، یعنی سنین زیر 40 سالگی. در حالی که مواجهه با این عوامل، در سنین بالاتر از 40 سال، چندان تفاوتی را بین افراد ایجاد نمی‌کند.